Hiszpania, Katalonia, Barcelona

Wizja wakacji w Hiszpanii w prawie każdym budzi ciepłe, jeśli nie gorące uczucia i podniecenie. Jest krajem z bogatą tradycją, ciekawą i smaczną kuchnią i interesującą, nieco egzotyczną kulturą.

Hiszpanie są bardzo otwarci i bezpośredni w kontaktach z nowo poznanymi osobami i do wszystkich zwracają się per „ty”. Bardzo rzadko i tylko w formalnych kontaktach używane są formy grzecznościowe „Pan” czy „Pani”. Najczęściej na ulicy czy w sklepie można usłyszeń przyjazne „Hola!” niż bardziej poważne „Buenos dias”.Są również narodem bardzo dumnym i honorowym, na co z pewnością miała wielki wpływ ich historia.

Jednym z autonomicznych regionów Hiszpanii jest Katalonia z centrum kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie. Barcelona z kolei, jest jednym z najpopularniejszych miast europejskich odwiedzanych przez turystów. Nazywana „miastem Gaudiego”, którego wielki wpływ widać w prawie każdym miejscu, każdym szczególe architektonicznym. Począwszy od płytek chodnikowych, przez słynną La Pedrera i monumentalną Sagrada Familia, aż po park Guell i La Rambla.

La Pedrera

Hiszpanie w ogóle, a Barcelończycy w szczególności mają kilka ciekawych zwyczajów. Jednym z nich jest dość popularna w krajach śródziemnomorskich poobiednia sjesta. W dużych miastach, gdzie coraz więcej jest filii i oddziałów zagranicznych firm, wydaje się, że zwyczaj ten jest zarzucany. Tym niemniej wciąż kultywowany w wielu punktach usługowych i kulturalnych.

Hiszpanie lubią odpocząć, bo lubią dobrze zjeść. Ich kuchnia jest bardzo bogata w owoce morza przyrządzone w sposób prosty, ale przepyszny, wiele warzyw i owoców. Na targach można kupić gotowe sałatki owocowe sprzedawane za kilka euro w kubeczku z plastikowym widelczykiem, a przechowywane w lodzie. Rewelacyjne szynki i sery robią również ogromne wrażenie. Co ciekawe, Hiszpanie wierzą, że pierwsze, dziewicze jajo zniesione przez kurę ma specjalne wartości i jest o wiele zdrowsze od wszystkich kolejnych, dlatego ich ceny dochodzą tam do 4-6 euro za sztukę.

IMG_3739

W południe bary i restauracje są bardzo zatłoczone. Wiele osób przychodzi choćby na tapas i lampkę wina lub filiżankę kawy. Tapas są bardzo popularne, mogą stanowić przystawkę do głównego dania, albo przekąskę samą w sobie.

Jednym z tradycyjnych dań kuchni hiszpańskiej jest paella, jest to rodzaj risotto z owocami morza, ewentualnie kurczakiem oraz warzywami. W niektórych restauracjach dostępna jest również wersja wegetariańska.

IMAG0163[1]

Dziś wyjazd do Hiszpanii nie kojarzy się z kłopotami. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać wybierając się tam, to aby zabrać dowód osobisty, wymienić pieniądze na euro i nauczyć się kilku chociażby zwrotów w j. hiszpańskim (co zawsze jest mile widziane). Ograniczenia przewozowe jak do pozostałych państw Unii Europejskiej. W Hiszpanii obowiązują niższe stopy podatkowe jeśli chodzi o towary i usługi, natomiast dla obywateli państw członkowskich UE również obowiązuje zasada 0% VAT, czyli „Intra-Community transaction VAT tax 0% – 2006/112/EU”.

Jeśli sprowadziliście samochód , motor lub skuter z Hiszpanii, zapraszamy do naszego biura.

Jeśli zamierzacie wejść z Waszymi towarami lub usługami na tamtejszy rynek, chętnie udzielimy pomocy i informacji.

A tymczasem… przyjemnych wakacji na hiszpańskich plażach!